top of page

Tadelakt

Kto raz widział i dotykał, ten na pewno nie zapomni. Tadelakt to szlachetny materiał wykończeniowy pochodzący z Maroka. Właśnie tam znajdują się specyficzne złoża wapienia, z których dawni mistrzowie rzemiosła wyczarowali gładką, lśniącą i wodoodporną powierzchnię. Setki lat temu Berberowie odkryli magiczne połączenie wapna i mydła na bazie oliwy z oliwek. Efekt osiągnięty w ten sposób zachwyca również dziś, pozwalając na tworzenie indywidualnych, zarówno klasycznych, jak modernistycznych wnętrz.

 

Ten tradycyjny tynk wapienny zagęszcza się i wygładza półszlachetnymi kamieniami polerskimi, centymetr po centymetrze, z wielką uważnością i wyczuciem. Wymaga to uwagi, skupienia i całkowitego oddania się pracy.

 

Tadelakt nie ogranicza kształtu, jest jak płynny kamień, którym pokrywa się podłoże. Można przygotować powierzchnię gładką i błyszczącą jak lustro, można też wydobyć fakturę, załamania światła i różnice podkreślające organiczny wygląd.

 

Naturalnie biały kolor tadelaktu umożliwia nadanie mu dowolnej barwy za pomocą ziemnych i wulkanicznych pigmentów. Sgraffito, złocenia, srebrzenia, mozaika, połysk… cały zestaw dodatkowych zabiegów umożliwia nadanie wnętrzu wyjątkowego i niepowtarzalnego charakteru.

 

Tadelakt nie posiada fug i łączeń, jest więc wyjątkowo łatwy w pielęgnacji, do której używa się jedynie naturalnych składników.

 

Doskonale nadaje się on do wykończeń łazienek, sauny, obiektów wellness i SPA. Mogą być nim pokryte kabiny prysznicowe, umywalki i wanny. Równie efektownie wygląda na kominkach, w kuchni, czy na dużych płaszczyznach ekskluzywnych wnętrz. Tadelakt właściwie pozwala na dowolną formę ograniczoną tylko wyobraźnią.

bottom of page